Volver al blog

Sou dels Bombers Generalitat 2026: salari net, brut, guàrdies i complements

Tu Oposición··5 min

Quant cobra un bomber de la Generalitat de Catalunya el 2026? Descobreix el sou net, brut, el pes de les guàrdies, els complements i com evoluciona el salari amb els anys.

Sou dels Bombers Generalitat 2026: salari net, brut, guàrdies i complements

El sou d'un bomber de la Generalitat de Catalunya és un dels aspectes que més interessen els opositores a l'hora de decidir si val la pena la preparació. La resposta és clara: la retribució total d'un bomber de primera és competitiva respecte a altres cossos, i a mesura que passen els anys i s'ascendeix dins del cos, el salari millora significativament.

En aquest article detallem el sou brut i net d'un bomber de primera (la categoria d'accés), el pes de les guàrdies en el salari mensual, els complements més importants i com evoluciona la retribució amb els anys d'antiguitat.

Practica con preguntas reales

Haz un test de Bombers Generalitat de Catalunya y mide dónde estás.

Preguntas actualizadas al BOE más reciente. También puedes consultar el temario completo.

Sou base: subgrup de classificació i nivell d'entrada

El bomber de primera de l'escala tècnica del cos de Bombers de la Generalitat de Catalunya pertany al subgrup C1 de la classificació de funcionaris. El sou base per a aquest subgrup, fixat per la Llei de pressupostos de la Generalitat de Catalunya, és d'aproximadament 12.600–13.000 euros bruts anuals.

El sou base per si sol representa menys del 35% del salari total d'un bomber, ja que la major part de la retribució prové dels complements específics, el complement de destí i les guàrdies. Entendre la nòmina completa és fonamental per fer-se una idea real de l'ingrés mensual.

Complement de destí i complement específic

El complement de destí per al nivell 17 (nivell d'entrada al cos) afegeix al voltant de 5.000–6.000 euros bruts anuals. El complement específic, que compensa les condicions especials del lloc de treball (perillositat, nocturnitat estructural, disponibilitat), és el component més elevat de la nòmina i pot suposar entre 10.000 i 14.000 euros bruts anuals.

Sumant el sou base, el complement de destí i el complement específic, el salari fix (sense guàrdies) d'un bomber de primera recentment ingressat se situa al voltant de 28.000–32.000 euros bruts anuals, el que suposa aproximadament 1.600–1.900 euros nets mensuals.

  • Sou base (subgrup C1): ~12.600–13.000 € bruts/any
  • Complement de destí (nivell 17): ~5.000–6.000 € bruts/any
  • Complement específic: ~10.000–14.000 € bruts/any
  • Total sou fix: ~28.000–32.000 € bruts/any

Les guàrdies: el gran diferencial del sou mensual

El sistema de guàrdies dels Bombers de la Generalitat funciona en torns de 24 hores (de 8h a 8h del dia següent). Un bomber de primera fa habitualment entre 10 i 11 guàrdies mensuals. Cada guàrdia té assignada una retribució per hores extraordinàries estructurals o per complement de guàrdia, en funció de si es fa en dia laborable, festiu o nocturn.

En termes pràctics, les guàrdies poden suposar un increment de 800 a 1.200 euros nets mensuals addicionals, cosa que porta la retribució total d'un bomber de primera fins als 2.400–3.100 euros nets mensuals. Aquesta xifra varia en funció de la quantitat de guàrdies fetes, el nombre de festius i la destinació assignada.

Pagues extraordinàries, triennis i evolució salarial

Com a funcionari de la Generalitat, el bomber percep dues pagues extraordinàries anuals (juny i desembre), que equivalen cadascuna a una mensualitat de sou base més el complement de destí. A partir del tercer any de servei, comença a acumular triennis: cada tres anys s'afegeix un increment de sou base al total.

Amb 6 anys d'antiguitat (2 triennis) i la possibilitat de promocionar a suboficial o oficial, el sou total pot superar amb escreix els 40.000–45.000 euros bruts anuals. La progressió salarial a llarg termini fa del cos de Bombers de la Generalitat una opció molt estable econòmicament per a qui superi el procés selectiu.

Preguntes freqüents sobre el sou dels Bombers Generalitat

Un bomber de primera recentment ingressat cobra aproximadament entre 1.600 i 1.900 euros nets mensuals de sou fix. Amb les guàrdies incloses, el sou mensual net oscil·la entre 2.400 i 3.100 euros, en funció del nombre de guàrdies, festius i destí.
El salari brut total (incloent pagues extres) d'un bomber de primera sense antiguitat se situa al voltant de 38.000–45.000 euros bruts anuals. Aquesta xifra inclou sou base, complement de destí, complement específic i guàrdies habituals.
Sí. Les retribucions per guàrdies (sempre que tinguin la consideració de retribució en actiu) cotitzen a la Seguretat Social i, per tant, computen als efectes de la jubilació. Les condicions exactes depenen del tipus de retribució de guàrdia i de la normativa de Seguretat Social aplicable.
El sou base i els complements generals són els mateixos a tots els parcs. Pot haver-hi petites diferències per complements de destinació específica (zones de major complexitat o allunyament) o per la quantitat efectiva de guàrdies fetes a cada parc en funció de les necessitats del servei.
El primer sou es cobra el mes posterior a la incorporació definitiva al servei actiu, un cop superat el curs de formació a l'ISPC i el període de pràctiques. Durant el curs a l'ISPC, els alumnes perceben una beca de formació, no el sou complet de bomber.